Kontorsbyggnaden sett framifrån.

Vår historia

Ny Kraft startade 2012 och sedan start har vårt mål varit att kunna erbjuda personligare personlig assistans. Vår verksamhet har utvecklats och numera vill vi även erbjuda servicetjänster med flexibla lösningar. Delaktighet och trygghet är för oss självklarheter och vi värdesätter personliga möten mellan våra kunder och medarbetare.

Ny Kraft ägs av Anna Badenfelt och Annika Hammarsten, som båda har arbetat inom vård och omsorg, samt har många års utbildning och erfarenhet av att arbeta med socialsjänst- och LSS-lagstiftning på olika plan; direkt med människor som behöver hjälp och stöd, som biståndshandläggare, samt enhetschefer i kommunal regi.

Jobba hos oss

Vi på Ny Kraft tror att alla behöver lite Ny Kraft ibland, oavsett om du är medarbetare eller kund.

Att jobba som personlig assistent eller inom service på Ny Kraft innebär att varje dag få ge en annan människa lite Ny Kraft och att samtidigt få det tillbaka. Dina arbetsuppgifter varierar så klart beroende på hos vem du arbetar hos och vad just denna person behöver en hjälpande hand med för att kunna ha ett gott liv.

Vi på Ny Kraft månar om assistenternas arbetsmiljö och trivsel. Du får i din roll som assistent regelbundna arbetsplatsträffar, samt en arbetsledare som dagligen finns tillgänglig.

Vi tillämpar kollektivavtal och har KFO:s avtal, därmed avtalsenlig lön, försäkringar, pensionsinbetalning, m.m. Vi tillämpar tillsvidareanställningar med fast månadslön.
Som anställd hos Ny Kraft får du även friskvårdsersättning. När behov finns erbjuds utbildningar och handledning.
Så om du jobbar hos oss får du ett roligt och utvecklande arbete, trygga anställningsvillkor, kompetenta arbetsledare/löneadministratörer och sist med inte minst Ny Kraft!

Bild över ett kontrakt som skrivs på.

Lediga jobb

Kontata oss

Anna Badenfelt

VD/Ägare
E-post:
anna@nykraftassistans.se

Annika Hammarsten

VD/Ägare
E-post: annika@nykraftassistans.se

Anna Andersson

Administratör/Arbetsledare
Tel: 0706-27 77 53
E-post: anna.a@nykraftassistans.se

Nathalie Cronberg

Administratör/Arbetsledare
Tel: 0735-31 04 85
E-post: nathalie@nykraftassistans.se

Lena Bengtsson

Administratör/Arbetsledare
Tel: 0702-79 31 12
E-post: lena.b@nykraftassistans.se

Ulrika Larsson

Administratör/Arbetsledare
Tel: 0730-84 00 27
Epost:
ulrika@nykraftassistans.se

Maria Nilsson

Administratör/Arbetsledare
Tel: 0722-10 85 17
E-post:
maria@nykraftassistans.se

Therese Karlsson

Administratör/Arbetsledare
Tel: 0735-31 05 41
E-post:
therese@nykraftassistans.se

Gonxhe Nazifovska

Administratör/Arbetsledare
Mobil: 0725-60 87 04
E-post:
gonxhe@nykraftassistans.se

Annica Carlsson

Administratör/Arbetsledare
Mobil: 073-529 66 87
E-post: annica.c@nykraftassistans.se